Zdjęcie: David K
Okres ciąży to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Zarówno przyszła mama, jak i rozwijające się dziecko powinny być otoczone szczególną troską.Zdarza się, że kobieta ciężarna cierpi na typowe dolegliwości: nudności, wymioty, zaparcia, bóle głowy, bądź niefortunnie złapie infekcję. Zwykle wtedy pojawia się dylemat: czy sięgać po klasyczne leki, czy starać się leczyć naturalnie, tak, aby nie zaszkodzić dziecku? Jednym z rozwiązań zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości jest stosowanie leków homeopatycznych.
Czym jest homeopatia?
Homeopatia jest niekonwencjonalną metodą leczenia, na pograniczu medycyny naturalnej oraz tradycyjnej. Leki homeopatyczne sporządza się przede wszystkim z surowców pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Niekiedy również przy produkcji preparatów homeopatycznych substancję czynną otrzymuje się podobnie jak klasyczne leki - na drodze syntezy chemicznej.Jaka jest różnica w działaniu klasycznych leków, a homeopatii?
W tradycyjnych metodach leczenia, stosowanie leków ma na celu zwalczyć lub kontrolować przebieg choroby. Celem klasycznego leczenia dolegliwości jest zwykle wyeliminowanie z organizmu czynników patogennych – na przykład bakterii, wirusów, czy grzybów. Dlatego też w celu leczenia choroby wywołanej przez bakterie stosuje się leki przeciwbakteryjne, natomiast chorobę wirusową leczy się przede wszystkim lekami o działaniu przeciwwirusowym.Leki homeopatyczne działają zupełnie inaczej – bardzo małe dawki leków tak na prawdę wywołują nową chorobę. Objawy „nowej choroby” są bardzo podobne do początkowych dolegliwości jednak ostatecznie „nowa choroba”jest mniej nasilona i trwa znacznie krócej.
Bezpieczna homeopatia dla kobiet ciężarnych
Moc leków homeopatycznych tkwi w bardzo niskich dawkach podawanej substancji leczniczej. Homeopaci podkreślają, że właśnie tak małe dawki (rozcieńczenia) początkowo wywołują nową chorobę, jednocześnie mobilizując siły organizmu do jej zwalczania.Dzięki temu, że substancja lecznicza występuje w bardzo małych ilościach, preparaty homeopatyczne są rekomendowane przez lekarzy w celu zwalczania dolegliwości chorobowych, jakie mogą pojawić się u kobiety ciężarnej oraz karmiącej.
W trosce o zdrowie malucha przed zastosowaniem preparatu homeopatycznego warto:
• Skonsultować się z lekarzem – rodzinnym, a najlepiej z homeopatą, który na podstawie wywiadu zaleci odpowiednie leki i sposób dawkowania, aby leczenie było zarówno skuteczne, jak i bezpieczne.• Poinformować lekarza ginekologa o stosowanej terapii – lekarz prowadzący ciążę powinien być zawsze powiadomiony o stosowaniu przez kobietę ciężarną jakichkolwiek leków – również homeopatycznych, a także suplementów diety.
• Pamiętać, że nie każda dolegliwość u kobiet w ciąży powinna być leczona preparatami homeopatycznymi – preparaty homeopatyczne leczą wiele schorzeń, jednak należy zdawać sobie sprawę, że niektóre choroby, a w szczególności o podłożu bakteryjnym, czy wirusowym wymagają zastosowania specjalistycznego konwencjonalnego leczenia, gdyż rozwijająca się infekcja może niekorzystnie wpływać na zdrowie rozwijającego się dziecka.
• Dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania – zamieszczona ulotka zawiera ważne informację zarówno na temat dawkowania, jak również działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić w trakcie przyjmowania leku. Pozwoli to na świadome odstawienie leku, w momencie pojawienia się dolegliwości, wynikających ze stosowania preparatu.
Homeopatia na najczęstsze dolegliwości kobiet ciężarnych
Kobiety w okresie ciąży często skarżą się na nieprzyjemne dolegliwości, które najczęściej są związane z burzliwymi zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy.Dolegliwości te można łagodzić stosując preparaty homeopatyczne zwalczające:
• ból głowy
Spigelon – tabletki homeopatyczne łagodzące ból głowy
• mdłości
R52 krople przeciwko wymiotom różnego pochodzenia – również towarzyszącym pierwszym miesiącom ciąży, czy chorobie lokomocyjnej.
• zgagę
Boiron Gastrocynesine – preparat łagodzący dolegliwości żołądkowo – jelitowe
• zaparcia
Alvia zaparcia – syrop homeopatyczny do zwalczania zaparć o łagodnym przebiegu
• hemoroidy
Vensa – preparat poprawiający przepływ krwi, wykazujący działanie przeciwzapalne, zalecany terapii chorób żył, w tym hemoroidów
Avenoc – czopki łagodzące dolegliwości, towarzyszące żylakom odbytu – świąd, ból, czy nieprzyjemne uczucie pieczenia.
• infekcje dróg moczowych
Cantharis – granulki łagodzące stany zapalne dróg moczowych oraz uczucie bólu i pieczenia podczas oddawania moczu.
A jeśli pojawi się infekcja?
Wiele kobiet w okresie ciąży zapada na niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych, które można leczyć podając:• Boiron Stodal – syrop homeopatyczny zwalczający kaszel w przebiegu infekcji dróg oddechowych.
• Malia – syrop homeopatyczny na kaszel zarówno suchy oraz mokry, zwalcza również chrypkę oraz odruch wymiotny, często towarzyszący uporczywemu kaszlowi.
• Aflubin – krople homeopatyczne o działaniu przeciwwirusowym oraz przeciwgorączkowym; do stosowania w profilaktyce oraz zwalczaniu infekcji dróg oddechowych.
• Gripp-heel – tabletki homeopatyczne zwalczające objawy przeziębienia i grypy.
• Coryzalia – preparat zwalczający katar towarzyszący nie tylko infekcjom, ale również o podłożu alergicznym.
W okresie ciąży niezwykle ważne jest, aby nie stosować leków na własną rękę, gdyż chcąc sobie pomóc nieświadomie możemy zaszkodzić dziecku.
Łagodne dolegliwości warto początkowo zwalczać preparatami homeopatycznymi, jednocześnie pamiętając, aby decyzję o leczeniu skonsultować z lekarzem.Małgorzata Kruk
Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak