Zdjęcie: Ian Sane
Statystyki są zatrważające. Coraz więcej osób cierpi na hemoroidy. Według danych WHO, problemy z guzkami krwawniczymi ma połowa osób powyżej 50 roku życia i trzy czwarte kobiet w ciąży i po porodzie.Hemoroidy to potoczna nazwa choroby hemoroidalnej, czyli żylaków odbytu. Mówiąc o hemoroidach mamy na myśli zmiany w obrębie guzków krwawniczych odbytu. Jej objawy zależą od stopnia zaawansowania choroby i są to:
- świąd i pieczenie w obrębie odbytnicy,
- ból nasilający się w czasie defekacji oraz dłuższego pozostawania w pozycji siedzącej,
- krwawienie w trakcie wypróżniania (krew można obserwować na papierze toaletowym, na stolcu),
- wrażenie niekompletnego wypróżnienia,
- przy bardziej zaawansowanych stadiach choroby - wypadanie guzków na zewnątrz odbytu w trakcie wypróżniania, lub przy bardzo zaawansowanej chorobie: na stałe.
Do pojawienia się hemoroidów mogą przyczynić się złe nawyki żywieniowe (przede wszystkim dieta pozbawiona błonnika), brak ruchu, nieprawidłowa higiena okolic odbytu, ciąża, zaawansowany wiek i inne.
Choroby hemoroidalnej nie należy bagatelizować. W razie zaobserwowania jej charakterystycznych objawów, dobrze jest udać się do specjalisty.
Leczenie hemoroidów polega na podawaniu preparatów miejscowych (maści, czopki) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, miejscowo znieczulającym, jak również uszczelniającym naczynia krwionośne. Przy problemach z żylakami odbytu można również stosować preparaty doustne, poprawiające kondycję naczyń krwionośnych.
Krioterapia hemoroidów, czyli leczenie zimnem
Krioterapia polega na przyłożeniu zimna, w tym wypadku bezpośrednio na hemoroidy. Wykonuje się to przy pomocy specjalnego przyrządu. Tak przyłożone zimno, według zapewnień producentów przynosi natychmiastowa ulgę, zmniejsza ból i świąd, hamuje krwawienie. Działa zarówno na hemoroidy zewnętrzne jak i wewnętrzne. Systematyczne stosowanie krioterapii już po kilku tygodniach całkowicie likwiduje symptomy choroby hemoroidalnej. Metoda ta była już stosowana w ubiegłym stuleciu. Krioterapia hemoroidów możliwa jest do wykonania również w domu.
Przyrządy do krioterapii hemoroidów są wykonane ze specjalnego rodzaju materiału. Zimno przewodzone jest przy pomocy płynu, zamkniętego wewnątrz przyrządu.
Przygotowanie do krioterapii hemoroidów
Przed przystąpieniem do zabiegu przyrząd powinien co najmniej 2 godziny pozostać w zamrażarce (jest to konieczne, by uzyskał odpowiednią temperaturę). Po wyjęciu z zamrażarki na przyrząd należy nałożyć lubrykant (zapewniający odpowiedni poślizg). Należy położyć się na boku. Nogę, na której się nie spoczywa należy zgiąć i podciągnąć kolano do klatki piersiowej. Następnie delikatnie wprowadza się urządzenie do odbytu i pozostawia na 5 do 10 minut, do czasu gdy osiągnie temperaturę ciała. Zabieg można powtarzać w ciągu dnia tyle razy ile jest to potrzebne. Na początku terapii zalecane jest stosowanie przyrządu przynajmniej 4 razy dziennie. Później można zmniejszyć ilość aplikacji do 2 dziennie, by po ustąpieniu intensywnych objawów stosować już tylko profilaktycznie kilka razy w tygodniu.
Przyrząd jest przeznaczony do użytku osobistego i nie powinien być używany przez inne osoby.
W czasie stosowania krioterapii nie ma potrzeby stosowania dodatkowych środków na hemoroidy (maści czy czopków).
Po zabiegu krioterapii hemoroidów
Po zabiegu należy przemy aplikator ciepłą wodą i mydłem. Można go również zdezynfekować płynem, przeznaczonym do tego celu. Do następnego zabiegu przyrząd może być przechowywany w lodówce lub poza nią. Ważne, by na co najmniej 2 godziny przed następnym zabiegiem umieścić go w zamrażarce.Uwaga: nigdy nie należy dezynfekować aparatu przy pomocy gorącej wody lub gotowania. Może to spowodować trwałe uszkodzenie aparatu.
Czy krioterapia hemoroidów jest bezpieczna?
Tak - krioterapia hemoroidów wykonywana w domu jest bezpieczna pod warunkiem wykonywania jej według zaleceń producenta.
Metoda ta polega tylko na przykładaniu zimna na hemoroidy. W trakcie leczenia do organizmu nie wprowadza się żadnej substancji chemicznej, tak jak to ma miejsce przy stosowaniu czopków czy maści. Płyn znajdujący się wewnątrz przyrządu nie ma działania szkodliwego ani toksycznego, i służy tylko do akumulowania zimna. Ponadto, nie ma żadnego kontaktu z ciałem. W związku z tym metoda ta może być stosowana do leczenia żylaków odbytu nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Metoda ta polega tylko na przykładaniu zimna na hemoroidy. W trakcie leczenia do organizmu nie wprowadza się żadnej substancji chemicznej, tak jak to ma miejsce przy stosowaniu czopków czy maści. Płyn znajdujący się wewnątrz przyrządu nie ma działania szkodliwego ani toksycznego, i służy tylko do akumulowania zimna. Ponadto, nie ma żadnego kontaktu z ciałem. W związku z tym metoda ta może być stosowana do leczenia żylaków odbytu nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Jak szybko można spodziewać się efektów przy stosowaniu krioterapii?
Krioterapia według zapewnień producentów przynosi natychmiastową ulgę. Jak podaje producent Anurexu, zastosowanie tej metody zazwyczaj w przeciągu 2 tygodni eliminuje symptomy hemoroidalne.
Czy przyrządy do terapii hemoroidów trzeba wymieniać?
Tak - w trakcie używania, czyli ciągłego zamrażania i rozmrażania zmniejsza się ilość płynu wewnątrz przyrządu. W związku z czym, zmniejsza się zdolność aparatu do utrzymywania zimna. Producenci zalecają wymianę przyrządu na nowy co okres 6 miesięcy.
Jak podaje producent przyrządu Anurex "badania kliniczne przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Hiszpanii i Niemczech wykazały 95 % skuteczność i w przynoszeniu ulgi i likwidowaniu objawów hemoroidalnych."
mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl